Inimkatse vol. 1.

Inimkatse vol. 1.

Tere hea inimene!

Mu viimasest postitusest on möödas üle kuuaja. Varsti kaks kuud. Mul on selleks ka hea põhjus, mu projekt on saanud tuule tiibadesse ja mu magamistuba näeb välja nagu printimis/kopeerimis asutus. Kokku katab mu kirjutuslauda praegusel hetkel 4500 paberilehte, koos lugematul arvul muu pudi-padiga. Härrasmees julges täna sinna lauapeale oma kohvitassi panna – ütlesin talle, et kui ma ühe kohvitilga oma paberite pealt leian, peab ta välja kolima.

Töölt vaba aja veedan ma lennukis või end kolme erineva haigla vahel jagades. Kuna ma olen oma loomult perfektsionist, siis kontrollin kõike piinliku täpsusega – enne kui e-maili/kirja kuskile saadan või enne kui kuskile helistan. Kõik võimalikud küsimused erinevate inimeste poolt on enne valmis mõeldud ja neile ka vastused leitud. Peale selle veedan ka mingi osa ajast kahes erinevas statistika programmis – et vähemalt ühtegi neist sama hästi kui facebook hallata.

Selle kõige kõrvalt hakkasin tööle uues kohas, mis on vägev ja juhtkonna poolt on roheline tuli tegeleda erinevate projektidega. Nii kaugele ma veel jõudnud pole, et end seal sisse seaks, aga küll tuleb ka see aeg – kui kiire möödas.

Tegelikult tahtsin täna kirjutada hoopis millestki muust – toitumisest. Ja rõhutan seda, et see blogi on subjektiivne ehk siis, see on minu nägemus ja arusaam ja kogemused. Sellise blogi nagu see siin kirjutamine ei ole lihtne.

Nii palju kui on inimesi maailmas, on ka arvamusi ning kogemusi. Kõik need, kes vähegi loevad välismaiseid foorumeid on kindlasti end kurssi viinud debatiga – madal süsivesikute sisaldus versus tavatoitumine. See sama debatt on ka kodumaal täitsa olemas, see on ka siin Norras. Debatitajatel on oma seisukohtadeks erinevad põhjused – enamasti ülekaal või mõni haigus. Mõni on asjas hingega, mõni proovib ja katsub niisama – nohistab nina ja tunnistab, et ta eksis.

Üheks kõige “lugupeetavamaks” raamatuks ehk saab lugeda Dr. R.K. Bernstein-i raamatut “Diabetes solution – the complete guide to achieving normal blood sugars.” Ma olen eelnevalt selle raamatu kohta lugenud arvustusi – nii häid kui halbu. Nii on vist iga asjaga. Aga tema tundub olevat mees, kes kannatab kriitikat ja AMEN selle eest, sest Amazonases mõnda kommentaari lugedes hakkaks mina näiteks nutma. Kuid on ka VÄGA PALJU inimesi, kes ütlevad, et tema raamatu lugemine on muutnud nende elu diabeediga. Lihtsalt puust ja punaseks, siis tema dieet on 6-12-12. Ehk siis 6 gr süsiveiskuid hommikul, 12 lõunaks, 12 õhtuks. Tema paneb rõhku proteiinidele (valgule) – glükoneogeneesi tõttu, valgud tõstavad veresuhkrut aga seda väga aeglaselt ja vähesel määral. Ehk siis kõrged “tipud” (veresuhkrud), mida diabeetikud kogevad süsivesikute söömisel jäävad ära. Minu jaoks oli see väga põnev lugemine – sest raamat sisaldab anatoomiat ja füsioloogiat, on õpetav ja ma olen alati valmis inimkatseteks.

Proovisin seda tema 6-12-12 mina ka, täpselt 5 päeva. Nendest päevadest mäletan täpselt nii palju, et pea oli lahja otsas ja see toitude ettevalmistamine praegusel hetkel oli liiga aeganõudev. Söögi insuliini kasutasin 1-2 ühikut päevas, basaali oli palju mingitel kellaaegadel – nii olin õhtuti hüpos nagu naksti. Hommikune peale sööki veresuhkur oli väga okei, sellega on mul muidu alati probleeme olnud. Sain basaali esimese 3 päeva jooksul õnneks kontrolli alla. Aga hüpodes ringi ruulimine neil päevadel oli väsitav. Liha sai minu jaoks natukene liiga palju selle aja jooksul. Igatsesin kodujuustu, tomatit, sibulat, porgandit, pirni, pähkelid – kõik see, mida tema ei soovita süüa või siis väikestes kogustes. Minu jaoks väike kogus kodujuustu on terve tops. Porgandit söön meeleldi pudruna. Niiet, no thank you!

Seetõttu olen tagasi oma vana toitumise juures. Tellisin omale rootsis glükoosipulbrit ka, peab au andma, et see mõte on tal täitsa okei. Nimelt hüpoglükeemia puhul on end kerge üle süüa. Vedelat glükoosi juues tead täpselt, kui palju seda on ja kui palju see veresuhkrut tõstab. Nii kaalun ära, teen omale pudeli sellega vlmis ja tean enam vähem, kui palju juua kui suhkur madal on. Glükoosi tabletid minu peal hästi töötada ei taha, seetõttu oli alguses skeptiline, aga võta näpust – glükoosi veega segades töötab nagu imeväel. Sellele olen jäänud truuks, sest kui sul ikka 1kg glükoosi pulbrit köögikapis on, mis sa sellega ikka teed – ära kasutad. Hüpoglükeemia järgsed veresuhkrud on paremad kui ei kunagi varem. Imselt võtab see glükoosi ära kasutamine ilmatum aeg, aga mis siis. Ühesõnaga kokkuvõtteks ütlen, et minu jaoks on tema range dieet liiga range. Aga vähendatud süsivesikute sisaldusega toitumist pooldan endiselt!! Selliste rangete dieetide puhul on see, et inimloomusel on raske selles püsida. Kui ühe korra libastud nädalas, siis lainetavad suhkrud siiski. Sest 30-40gr süsivesikuid päevas süües, peab vähendama nii toidu insuliini kui basaal insuliini. Aga mis siis kui olen sünnipäeval/emal külas  või kuskil mõnusa seltskonnaga klaasi õlut juua tahan soojal suvepäeval – siis pole mul halli aimu ka pärast, mis see veresuhkursuhkur teeb. Trenn + madal süsivesikute sisaldus = basaal insuliini vähenemine. Ei tee trenni + süstid sama koguse basaal insuliini + tahad ema tehtud maitsvat kartuliputru korra nädalas süüa = kõrge veresuhkur, millel on pärast raske sabast kinni saada. Selle lisandub veel nagu kirsiks tordil – frustratsioon.

Seetõttu soovitan mina leida kesktee. Katseta. Minul võttis see kaua aega.

Aga nagu öeldud, siis on see minu isiklik arvamus ja kogemus. See pole minu esimene inimkatse. 🙂 Dibeetiku elu ei ole nii nagu õpikutes.  Me oleme kõik erinevad, meie diabeet on erinev ja see, kuidas me tema eest hoolt kanname on ka erinev. Sest kogu diabeedi möllu kõrvalt oleme me ju tavalised inimesed nagu iga teine vastukõndiv tänaval. Aga veresuhkru stabiilsena hoidmine tasub end ära ja toitumine on insuliini ja kehalise aktiivsuse kõrvalt suur osa kogu diabeedi ravis. Kui näed, et pasta viib suhkru nii rivist välja, et paha on… leia alternatiiv. Ma teen pastat suvikõrvitsast ja porgandist ja magusast kartulist. Kartulipuder ei mõju hästi? Otsa lillkapsast ja natukene koort ja värsket tilli. Mekib hea! Tahad jogurtit süüa? Osta maitsestamata jogurt, leia kapist Stevia ja sügavkülmast mustikad.Tahad pudingut? Võta kraanist vett, viska sinna sisse peoga chia seemneid ja maitsestatud proteiinipulbrit + 2 supilusikatäit kreeka jogurtit – jäta ööseks külmkappi. Hommikul ootab sind veresukrusõbralik puding. Ole kunstnik. Ole uudishimulik. Hoia oma veresuhkrut.

Tänane 15 minutiga valmiv kiire ja korralik special:

Suvikõrvitsa nuudlid peekoni, seente, koore, tilli ja parmesani juustuga. Ja klaas piima, sest täna on isu piima järgi.

dsc_0208

 

 

Teie Seenior diabeetik.

 

No Comments

Post A Comment