UUDISED

23.05.2018 toimus Tallinnas MTÜ Diabeedispetsialistide ühingu üldkoosolek.

Lisaks said diabeedõed ennast täiendada ka koolitusega “Motiveeriv intervjueerimine” , mis oli erisuunaga just diabeedihaigete nõustamisele.

20180523_110446

Märts 2018  Ilmunud on uus infovoldik pereõdedele “Diabeedi põdeva haige nõustamine ja õpetamine”

MTÜ Diabeedispetsialistid alustavad taas diabeedi alase TASUTA koolitustesarjaga ” Diabeedi mitmekülgne käsitlus” pereõdedele.

Seekord  Tartus (02.04.; 16.05; 18.06 2018).

Täpsem info lähipäevadel koolituste foorumis.

 

 

 

2018

Ajakirjas “Pereõde” veebruar 2018 artikkel ” 2 tüüpi diabeedi haigestumise tagajärjel võivad tekkida sidekoe haigused” Maarja Randväli

Link: https://www.med24.ee/ajakirjad/pereode/aid-266/2.-tuupi-diabeeti-haigestumise-tagajarjel-voivad-tekkida-sidekoehaired

 

 

 

 

Diabeet tõstab oluliselt insuldi riski

Terviseuudised , veebruar, 2018

http://www.terviseuudised.ee/uudised/2018/02/22/diabeet-tostab-oluliselt-insuldi-riski

Diabeedihaigel on suur risk südamehaiguste tekkeks

Kardiovaskulaarhaiguste ja II tüübi diabeedi seoseid kommenteerib MTÜ Diabeedispetsialistid diabeediõde, Maarja Randväli (RN, Msc)

“Diabeedihaigetel on 2-3 korda suurem risk südamehaiguste tekkeks kui neil, kellel diabeeti ei esine. Kardiovaskulaarhaigused on II tüübi diabeedi haigete hulgas peamised surma ja raske puude põhjustajad. Peamised tegurid, mis diabeetikutel südameveresoonkonna haigustesse haigestumise riski tõstavad on kõrge veresuhkur, kõrge vererõhk, kõrge kolesterooli tase ja ka suitsetamine. Diabeetikutel on kõrgenenud insuldi, rinna angiini, müokardi infarkti (südameinfarkt), perifeersete arterite haiguste (väikeste arterite) ja südamepuudulikkuse risk,” selgitab MTÜ Diabeedispetsialistid diabeediõde, Maarja Randväli.

Insult ei ole tema sõnul omaette haigus, vaid paljude haiguste tüsistus ning seda ka diabeedi puhul. Tähtsamaiks insuldi riskiteguriks on hüpertensioon ehk kõrgenenud vererõhk, mis suurendab insuldi riski ligikaudu 3 korda. Tuleb teada, et insuldi sümptomid tekivad äkki. Peamised sümptomid on ootamatu nõrkus ja tuimus jalades, kätes, näos, ootamatu segasusseisund (raskused rääkimise ja arusaamisega), nägemisraskused, peapööritus, peavalu. Insuldi riskiteguriteks on mitu haigust ja seisundit, näiteks suitsetamine, alkoholi liigtarbimine, suur kehakaal, vähene füüsiline aktiivsus, kõrge vererõhk, diabeet, südame rütmihäired, suur vere kolesteroolisisaldus. “Insuldi riskiteguriteks on kindlasti ka töö intensiivsus ja stress. Diabeedi korral on stress ja depressioon ka tagajärg, mis võib olla seotud haiguse – diabeedi – kurnatusest, mis siis omakorda võib viia teiste organsüsteemi tüsistusteni nagu on seda insult,” lisab Randväli.

Et vältida edaspidi võimalikke tüsistusi, tuleb diabeetikul regulaarselt ja korrektselt mõõta nii oma veresuhkrut, vererõhku kui ka kolesterooli taset. Lisaks toituma tervislikult ning olema füüsiliselt aktiivne vastavalt oma seisundile ja võimalustele. Samuti tuleks loobuda ka suitsetamisest ja mitte liialdada alkoholiga. Need tegevused aitavad ennetada raskeid haigusi ja vähendada nii enneaegse suremuse riski kui ka ravikuludele kuluvaid summasid.

 

 

 

 

14.06.2017

MTÜ Diabeedispetsialistid on väljatöötanud infovoldiku patsientidele “Hüpoglükeemia: patsiendijuhis”

Hüpoglükeemia infovoldik

maarjaTerviseuudised, eriväljaanne “Diabeet”  5.aprill 2017

” Hüpoglükeemia kuulub diabeedi lähitüsistuste hulka, mis vajab kiiret tegutsemist” (lk 5)

toimetas: Maarja Randväli

Link: http://video.aripaev.ee/leht/tu_05.04.2017.pdf

 

Ühingu poolt korraldatavate koolituste kohta vaata lähemalt KOOLITUSED alt!

Uus koolitussari “DIABEEDI ABC”, mis on mõeldud tervishoiutöötajatele, elanikkonnale ja tööandjatele.

Küsimuste korral saata meil koolitus@diabeedispetsialistid.ee

Lisandunud on koolituseajad Tallinnas- vaata sündmuste kalendri alt.

 

Järgmine Diabeedi ABC koolitus toimub:

28.03.2017  k 9.00-16.00 Valgas, Valgamaa puuetega koja seminari ruumis

Täpsem info: http://diabeedispetsialistid.ee/kalender/diabeedi-abc-tervishoiutootajatele-valga/

 

18.03.2017 Tervisepäev elanikkonnale- luubi all diabeet, Põlvas

k 12.00-15.00 Põlva päevakeskuses diabeedi teemadele pühandatud tervisepäev. Üritus on tasuta!

Rohkem infot: http://diabeedispetsialistid.ee/kalender/tervisepaev-elanikkonnale-luubi-all-diabeet/